Bize Katılın

Dijital oyunlar çocuklar için yararlı mı, zararlı mı?

Öneriler

Dijital oyunlar çocuklar için yararlı mı, zararlı mı?

Çok değil, birkaç yıl öncesine kadar ebeveynlerle teknolojik cihazlar arasında adeta soğuk savaş vardı. Oyun ve teknoloji bağımlılığı risklerine karşı haklı endişeleri olan ebeveynler, çocuklarını teknolojiden uzak tutmak istiyordu. Şimdilerde ise tüm anne-babalar, çocukları öğrenme becerilerini geliştirsin ve eğitimden geri kalmasın diye teknolojiden yardım alıyor. Bu durumda çocuklarımız risk altında mı?

Bilinçli kullanıcılar için risk yok

Çocuklar için faydalı teknoloji hamleleri yıllar öncesinden başlamış olsa da özellikle pandemi sürecinde teknoloji, bir tehdit olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldi. Elbette bilinçli kullanıcı olmak çok önemli! Çocuk gelişim uzmanları, teknolojiyi yasaklamak yerine çocuğun yaşına uygun içeriklerin, yine çocuğun yaşına uygun günlük ekran süresi de gözetilerek tüketilmesini öneriyor. Örneğin, eğitici oyunlar çocukların bilişsel becerilerini geliştirmelerine büyük katkı sağlıyor.

Anne babalara iş düşüyor

Uzmanlar uyarıyor: Elbette, zeka oyunları adı altında sunulan her içeriğe itibar etmemek gerekiyor. İlgili oyunun zararlı içerikler barındırmadığından ve güvenilir olduğundan emin olmak gerekiyor.

Hangi oyun ve uygulamalar zararlı?

Öncelikle her ebeveynin, çocuğun oynamak istediği oyunu bizzat incelemesi ve çocuk için zararlı öğeler barındırıp barındırmadığını gözlemlemesi gerekiyor. İçerisinde korku, şiddet, argo ve olumsuz davranışlara teşvik edici öğeler barındıran oyunlar, çocuklar için uygun değildir. Aynı şekilde, online yazışma imkanı sunan veya üçüncü taraf reklamlar yayınlayan oyun ve uygulamalar da çocuklar için uygun değildir. Yukarıdaki olumsuz öğeleri barındırmadığı halde hiçbir faydası olmayan oyun veya uygulamalar yok mudur? Elbette var ve bu tür oyunlarla da çocuğun ekran başında gereksiz vakit geçirmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden zararsız olmasına dikkat ettiğimiz kadar, faydalı olmasına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Okumaya devam edin
Hoşunuza gidebilecek benzer içerikler...
1 Yorum

1 Yorum

  1. hermes

    17 Şubat 2021 de 16:40

    gayet bilgi verici bir yazı olmuş 😀

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Öneriler

En üste