Bize Katılın

Dünya üzerinde gidilebilecek 5 şehir

Öneriler

Dünya üzerinde gidilebilecek 5 şehir

 Roma – İtalya

Roma’nın içinde yürümek dünyanın en büyük açık hava müzesinde yürümek gibidir. Basitçe söylemek gerekirse, yeryüzündeki hiçbir şehir güzel sanatı, mutfağı ve bu şekilde tonlarca tarihi kalıtıyı bu “Ebedi Şehir”deki gibi bir araya getiremez.

Roma veya Roma komünü, İtalya’nın, Lazio bölgesinin ve aynı zamanda Roma ilinin başkentidir. Roma hem şehir hem de özel komün statüsü taşır. Tiber ve Aniane nehirleri arasında ve Akdeniz’e yakındır.

Londra – İngiltere

Saygın müzeleri, ünlü sokak pazarları ve kalabalık finans merkezi ile Londra’nın dünyanın en çok ziyaret edilen şehri olmasına şaşırmamak lazım. Peki siz neyi bekliyorsunuz? Londra sizi bekliyor…

Londra, İngiltere’nin ve Birleşik Krallık’ın başkenti ve en kalabalık şehridir. Büyük Britanya adasının güneydoğusundaki Thames Nehri üzerinde duran Londra, iki bin yıldır büyük bir yerleşim yeri olmuştur. Londra, Londra Belediye Başkanı ve Londra Meclisi tarafından yönetilmektedir.

New York – ABD

New York’un “Dünya’nın Merkezi” olarak anılmasına şaşırmamak gerekir. Dünyanın başka hiçbir yerinde bu kadar çeşitli sanatı, kültürü, zengin mutfağı ve ticari faaliyeti bulamazsınız.

New York Şehri, Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehri ve dünyanın en kalabalık metropolitan alanlarından New York metropolitan bölgesinin merkezidir. Şehir bir parçası olduğu New York Eyaleti ile karıştırıldığı için İngilizcede New York City veya The City Of New York olarak isimlendirilir.

Venedik – İtalya

Öncelikle Venedik’i bu listeye eklememek ayıp olur. Resmedilmeye değer kanalları ve görkemli büyük kiliselerinden tutunda rengarenk evleri ve samimi şarap barlarına kadar her şeyine bayılacağınız böyle bir şehri dünya üzerinde hiçbir yerde bulamazsınız.

Venedik, kuzeydoğu İtalya’da birbirinden kanallarla ayrılmış ve köprülerle bağlanan 118 adanın üzerine kuruludur. Şehir, kıyı şeridi boyunca uzanan Venedik Lagünü’nde, Po ve Piave nehirlerinin deltaları arasına kuruludur. Venedik doğal güzelliği, mimarisi ve sanat eserleri ile ün yapmıştır.

 Paris – Fransa

Bu “Işıklar Şehri” kendinizi nefes kesen müzelerde, büyüleyici meydanlarda ve tonlarca kafelerde kaybedeceğiniz bir yerdir. Buranın yeryüzündeki en romantik yer olarak bilinmesine şaşmamak lazım!

Paris, Fransa’nın başkenti ve Île-de-France bölgesinin merkezidir. Sen Nehri’nin üzerine, Paris Havzası’nın ortasına kurulmuştur. Paris’te ikamet edenlere Parisien diye hitap edilir.

Okumaya devam edin
Hoşunuza gidebilecek benzer içerikler...
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Öneriler

En üste