Bize Katılın

Her İnsan Bir Gün Engelli Olabilir

Kendimden

Her İnsan Bir Gün Engelli Olabilir

Engelli nedir ilk olarak bu tanımla başlayalım.

Engelli, yaralanma ya da fiziksel veya zihinsel bir rahatsızlık nedeniyle bazı hareketleri, duyuları veya işlevleri kısıtlanan (kişi). Engeller doğuştan gelebilir veya sonradan geçirilen hastalıklar veya kazalar sonucu ortaya çıkabilir.
Günümüzde çevremizde engelli bir birey görmemiz artık alıştığımız bir olgudur.Eskiye nazaran engelli bireyler toplum içinde rahatça hareket edebilmekte ve yadırganmamaktırlar.
İş hayatında engelli bireylere devletin teşviğiyle iş verilmesi engelli bireylerin de sağlıklı bireylerden farkı olmadığını göz önüne sermektedir.
Peki hiç şöyle düşündünüz mü?
Bir gün trafik kazası yaptınız ve bir kolunuz koptu diyelim.Muhtemelen her şeyin bittiğini artık yaşamak istemeyeceğinizi hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünürsünüz.Eşinizin çevrenizin sizi böyle sevemeyeceğini ve artık işe yaramayacağınız düşüncesine kapılabilirsiniz.
Bu olay başınıza gelmeden önce hiç sağlıklı olduğunuz için Allaha şükrettiniz mi?
Ben size kendimden bir örnek vermek istiyorum bu olay benim hayatı düşünmemi ve çok az şükrettiğimi hatırlattı.
Henüz küçük yaşlarda iken engelli bir arkadaşım vardı çocukluğun verdiği saçma düşüncelerle onunla dalga geçerdik alay ederdik.Şimdi bu davranışlarım için çok pişmanım.
İlerleyen yıllarda ise engelli birini gördüğümde içimden bir ses onun benden eksik söylüyordu, bir nevi içim kararmıştı.
İnsan biraz para birazda mal edinince çevresinde ki insanları kendinden aşağı görmeye başlıyor bunu farkettim ve bende o durum içerisindeydim.
Hayatım 2014 yılında tamamıyla değişti.İş yerinde bir gün elektrik akımına kapıldım bu olay ileride benim fiziksel görünümümde engelli olmasamda zihin anlamında engelli olmamın ilk adımı olacaktı.
2015 Senesinde maç izlemek için stadyumdaydım birden bir kavga çıktı.Olayın göbeğinde kalmıştım bir polis memuru beni çekip kenara fırlattı ve kafamı duvara çarptım bu olay ise ikinci adımdı.
Üçüncü adım ise çok stresli bir insan olmamdı.
Bu 3 faktör önce bana his halinde geldi sanki beynimin içinde bir şey tık tık ses çıkartıyordu.
İlk başta boşa bakıp gitmeler başladı bir süre sonrada bayılma nöbetleri.
Olayın tam ne olduğunu anlayamıyordum 2017 yılında evlenmiştim.Evlendikten bir ay sonra banyoda fenalaştım ve bayıldım eşime bir şey olmadığını sıcak su yüzünden olduğunu söyledim.Bir süre sonra uykudayken aynı problemle karşılaştım.Eşim bir doktora gitmemi ve ne olduğunu öğrenmemi istedi.
Yapılan testler ve hastalık öykümün alınması, çıkan pozitif sonuçlarla epilepsi hastası olduğumu öğrendim.
İlk başta düşük doz ilaçlarla başladık.
İlacı aldığım ilk zamanlar yaklaşık 15 gün boyunca yerimden kalkamadım vücudum hep uyumak istiyordu, yürümek istediğim zamanlarda ise dengemi sağlayamıyor ve duvarlara tutunarak yürümek zorunda kalıyordum.Hastalığım nedeniyle araç kullanamayacağımı öğrendim ve yeni aldığım arabamı satmak zorunda kaldım.Artık benim için her şeyin değiştiği yeni bir dönem başlıyordu.
İlerleyen zamanlarda ilaç dozu bayılma nöbetlerime yetmiyordu.
500 Mg – 1000 Mg- 1500 Mg – 2000 Mg derken en son doz 3000 Mg da nöbetlerim kontrol altına girdi.Hastalıkla yaşamaya başladıktan bir süre sonra artık nöbetlerin ne zaman geleceğini hisseder duruma gelmiştim ufak auralar neler olabileceğini bana haber veriyordu eğer ayaktaysam bir yere oturuyor ve olacakları bekliyordum.Bayılma nöbetleri kendini dalma ve boşa bakma nöbetlerine çevirdi.Eskiden çok sakin bir insandım, ilaçların içeriğiyle ve etkileriyle bazen bir anda sinirlenen kendini tutamayan bir insana dönüştüm, ama kimseye zarar vermemek için kendimi zorlada olsa tuttum.Bazen kelimeleri bile ağzımda tutamıyorum kalp kırıcı şeyler bir anda çıkıp gidiyor çenemin arasından, bazense konuşacak kelime bulamıyorum yada kekeliyorum.Bu hastalık bana her insanın bir gün engelli olabileceğini kimsenin yüzünün vücudunun güzelliğine güvenip ve sağlığının ebedi olduğuna inanmamasını öğretti.
Unutmayın bir sabah uyandığınızda sizde engelli olabilirsiniz bu hayatta güvendiğiniz hiç bir şeyin garantisi yok.Tek garantiniz her gün şükretmeniz için size sebepler sunan yüce Rabbimiz.

Okumaya devam edin
Hoşunuza gidebilecek benzer içerikler...
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Kendimden

 • Kendimden

  Baba Olmak Zor mu?

  Tarafından

  Bu yazıyı yazmamda ki temel etken 2 çocuk sahibi bir baba olmam. Babalık:Annelik gibi içgüdüsel gelişen...

 • Kendimden

  Seni Çocukça sevmek

  Tarafından

  Hayatımın en özel günlerinden biri olan 24 Aralık 2010 tarihi hiç unutamayacağım bir gün benim için. Hayatıma...

En üste