Bize Katılın

Koronavirüsün Topluma Etkileri

Blog

Koronavirüsün Topluma Etkileri

Yıllar önce bize ileride bir virüs çıkacak, sokağa çıkmak yasak olacak, alışveriş merkezleri ve tüm dükkanlar kapanacak denseydi büyük ihtimalle dalga mı geçiyorsun?? derdik.

Ama günümüzde ise bu kelimeler bize yabancı değil.

Çinde bir yarasadan geçtiği düşünülen bu virüs tüm dünyayı adeta evlerine hapsetmiş durumda.

Peki bu virüs biz insanlara neler öğretti?

Daha kısa bir zaman öncesine kadar maske nedir bilmiyorduk şimdi ise sokağa maskesiz çıkamaz olduk.İnsanlar her konuda tedirgin herkesin aklında ise şu soru var acaba bende mi hastayım??

Şöyle bir baktığımda bu virüs öncesinde çevremdeki çoğu insan tuvaletten çıktığında bile elini yıkamayı bilmezlerdi.Haftada 1 yada ayda 1 yıkandıklarından bile emin değildim.

Maalesef temizlik konusunda çok titiz bir toplum değiliz aynı elbiseler günlerce giyiliyor eller yıkanılmadan yemekler yeniyor herkesin eli sıkılıyor ama kimse karşısındaki insanın daha önce o ellerle neler yaptığını bilmiyor.


Bugün baktığımızda ise o insanlar bizden bile hijyenik oldular neden mi? Çünkü ölüm korkusu akıllarına girdi…

Daha önceden bilmedikleri temizlik kuralları şimdi ise onların en büyük dostları.Tabiki de bu güzel bir olay, belki böyle bir şey olmasa bu tip insanlar temizliğin önemi anlamayacaklardı.

 

 

Peki koronavirüs hayatımıza başka neler kattı?

Çoğu insan işyerlerinin kapanmasıyla evde vakit geçirmeye başladı.Ebeveynler çocuklarını tanımaya başladı eşlerde birbirlerini.

Bu durum çoğu evliliği olumsuz etkiledi elbette çünkü daha önce eşler belkide bu kadar  birlikte vakit geçirip birbirlerini tanıma fırsatı bulamamışlardı.

Toplumun belirli bir kısmı evde kalmayla birlikte kilo almaya başladı ve obezite çoğaldı.

Okulların uzaktan eğitime dönmesiyle birlikte ebeveynlerde çocukların başında durarak derse katılır oldu bir nebze toplumdaki aileler yıllar sonra ders görür oldu.Maalesef uzaktan eğitim çoğu veliye yaramadı çünkü aileler çocukların okulda eğitim görmesine alışıktı ve çocuklarını part time olarak görüyordu.Bu durum çoğu ailede şiddete dönüşmeye başladı.

Elbette bu süreçte ne kadar işten çıkarılmalar yasaklansada işyerleri kılıfına uydurup çalışanlarını çıkarttılar.Çoğu işyeri ise kısa çalışma ödeneğine başvurdu.

Toplumun %40 ı 1146 Türk lirası ödenekle geçim sıkıntısıyla karşı karşıya kaldılar.Haberlerde görüldüğü üzere bu dönemde intiharlarda arttı.

Nereden bakarsak bakalım şunu öğrendikki bu virüsün biz türk milletine kattığı tek iyi şey temizlik oldu.

İnsani ilişkiler bitti…

Akraba ziyaretleri bitti…

İnsan en yakınından çekinir oldu…

Esnaf bitti…

Kısacası zaten virüs içimizde geçim sıkıntısı olsun, eğitim seviyesi olsun, toplumsal ilişkiler  şeklinde vardı.

Koronavirüs sadece bahane oldu…

 

Okumaya devam edin
Hoşunuza gidebilecek benzer içerikler...
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog

 • Blog

  Türk Gençleri Neden Yurtdışında Yaşamak İstiyor

  Tarafından

  Günümüzde yapılan araştırmalar ve röportajlara göre gençlerimizin hemen hemen hepsi yurt dışında yaşamak istiyor. Bunun temel...

 • Blog

  Türkiyede Teknoloji Lüks mü?

  Tarafından

  Yükselen dolar kuru ve vergilerle birlikte günümüzde  ülkemizde neredeyse teknolojik bir cihaz almak imkansız hale geldi....

 • Blog

  Her çocuk zekidir

  Tarafından

  Her ebeveyn çocuklarının başarılı olmasını elbette ister.Fakat çocuğunun kapasitesini ve yeteneklerini ne yazık ki tam anlamıyla...

 • Blog

  Sosyal İkilem

  Tarafından

  Günümüzün en çok sorgulanan ifadesi sosyal ikilem. Peki sosyal ikilem nedir? Günümüzde hangi insana sorsanız ya...

En üste