Bize Katılın

Blog

Sosyal İkilem

Günümüzün en çok sorgulanan ifadesi sosyal ikilem.

Peki sosyal ikilem nedir?

Günümüzde hangi insana sorsanız ya mutsuz ya da kendini beğenmemekte peki ama bu sorun nereden geliyor?
-Cevabı çok basit yanlış kullanılan teknolojiden.

Henüz 3-4 yaşlarında çocukların bile elinde telefon ya da tablet görmeniz mümkün.Ebeveynlerin en kolay çocuk avutma yöntemi…

Çocuğunuz laf dinlemiyor mu? İş yapmanızı mı engelliyor?  Ver eline telefonu aç bir video saatlerce sesi çıkmadan izlesin evet durum tam olarakta böyle.

Bu durumun çocukların gelişiminde açtığı sorunlar ise sayılamayacak kadar çok.Videolarda ve sanal dünyada izlediği şeylerden isteme,değişik tavırlar,belirsiz sinir haraketleri çoğalan nöral semptomlar.

İlerleyen yaşlarda ise başta belirttiğim gibi mutsuzluk ve kendini beğenmeme.

Teknoloji insanların bilgi edinebilme ve araştırma yapabilme konusunda çok kaynak sağlasada teknolojiyi dünya da verimli ve doğru kullanabilme oranı maalesef %10.

İnstagram, Facebook ,Twitter ve Tiktok gibi uygulamalar teknolojinin yanlış kullanımındaki en büyük uygulamalardan sadece bir kaçı.

Kaçınızın sosyal bir platformda bir üyeliği yok? yada kaçınız sabah kalktığında direk telefona bakmıyor?

Çoğu insan sabah kalktığında yüzünü yıkamak yerine acaba yeni paylaşım var mı? Beni etiketleyen biri var mı? Yeni mesaj gelmiş mi? diyerek hemen telefonuna sarılıyor.

Kahvaltımızı bile telefona bakarak yapıyoruz,işe giderken serviste, boş bir vakit bulduğumuzda hemen telefona sarılıyoruz.

Genellikle gittiğimiz yerleri,çekindiğimiz fotoğrafları hatta gün içinde yaşadığımız sıkıntıları bile sosyal platformda paylaşıyoruz ve beğenilme çabası içine giriyoruz.

-Ben onun resmini beğenmiştim o benimkini beğenmedi.

-Giydiği kıyafet çok güzel benimde almam gerek. Diye gereksiz ruh bozuklukları yaşıyoruz.

Eğer birde kötü yorum gelirse bütün gün bu durumun içinden çıkamıyoruz.

Bu durumun en büyük kanıtı artan estetik operasyon.2010-2020 yılları arasında burun estetiği dünyada %300 artmış durumda.

Hatta tıp dilinde bu sorun için yeni bir tanım bile var “Snap Chat Depresyonu” uygulamada ki filtreler sayesinde insanlar burnunu kaşlarını ve vücudunun çeşitli yerlerinde değişik efektlerle kendilerine yeni görünüm sağlayabiliyorlar.Bu durumda insanları kendini beğenmeme ve estetik operasyonlara itiyor.

Beğenilme kaygısı karakterin önüne geçiyor.Durumu iyi olmayan insanlar içinse bu durum mutsuzluğa dönüşüyor.

Bu konuyla alakalı daha fazla bilgi edinebileceğiniz bir filmi sizle paylaşmak istiyorum.

Netflix platformunda bulunan “ Sosyal İkilem “ adlı belgesel film yukarıda belirttiğim sosyal platform çalışanlarıyla çekilmiş muhteşem bir yapıt.

 

 

Okumaya devam edin
Hoşunuza gidebilecek benzer içerikler...
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog

En üste