Bize Katılın

Trafik Kazası Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken 6 Bilgi

Öneriler

Trafik Kazası Sonrası Dikkat Etmeniz Gereken 6 Bilgi

Gün içinde hepimiz gerek toplu taşıma olsun gerekse şahsi aracımızla kendimizi trafiğin içinde buluyoruz ve her an olası bir kazayla karşı karşıyayız.

Ülkemizde yılda yaklaşık olarak 365 bin trafik kazası yaşanmakta.

2020 yılı Aralık ayı istatistiklerine göre :

Toplam kaza sayısı:24.815

Ölümlü kaza sayısı:112

Yaralanmalı kaza sayısı:9355

Maddi hasarlı kaza sayısı:15.368

Ölü sayısı:133

Yaralı sayısı:13.453

Trafik kazası sonrası dikkat etmemiz gerek 6 Bilgi

    1. Kaza sonra gerekli emniyet tedbirlerini almak:Kendimizin varsa araçtaki kişilerin sağlık durumunu kontrol etmek yaralanan varsa ambulansı aramak.

 

  1. Olay yeri ve kazaya karışan araçların fotoğraflarını çekmek:Kaza sonrası olay yerinin fotoğraflarını çekmek olası bir hak maduriyetini gidermek için çok önemlidir.Kasko ve sigorta için suçun ve hasarı
    n hesaplanması için büyük önem taşımaktadır.
  2. Aracı güvenli bir yere çekmek:Yukarıda belirttiğim iki kuralıda uyguladıktan sonra eğer aracınız yürür durumdaysa aracı olabilecek en güvenli yere emniyet şeridi veya yol kenarına çekmelisiniz trafik akışını engellememelisiniz.
  3. Kaza tutanağı doldurmak:Kaza tutanağında belirtilen alanlarında doğru doldurulması kaza resminin çizimi ve kazanın oluşumu doğru ve eksiksiz şekilde doldurulmalı ve imzalatılmalıdır.
  4. Kazaya karışan kişinin belgelerinin resmini çekmek:En önemli adım budur.Kaza yaptığınız kişinin ruhsat bilgilerini, sigorta bilgilerini ve kimlik bilgilerinin resmini çekmeyi unutmayın.Bu adımı atlamak size maddi hasar verebilir.Çoğu insan kaza sonrası yaptırırız diyip numarasını verip kaçabiliyor.Bu durumda bu belgelerin resmini çekmeniz sizin için çok faydalı olacaktır.
  5. Avukata danışmak:Eğer kaza sonrası karşı taraf anlaşmaya yanaşmıyor ve sizinde suçlu olduğunuzu iddaa ediyorsa trafik konusunda uzman bir avukata danışmalı ve sonucun ne olabileceğine karşı bilgi almalısınız.Kesinlikle tarafların isteğine göre hareket etmemelisiniz.

Okumaya devam edin
Hoşunuza gidebilecek benzer içerikler...
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Öneriler

En üste