Bize Katılın

Türk Gençleri Neden Yurtdışında Yaşamak İstiyor

Blog

Türk Gençleri Neden Yurtdışında Yaşamak İstiyor

Günümüzde yapılan araştırmalar ve röportajlara göre gençlerimizin hemen hemen hepsi yurt dışında yaşamak istiyor.

Bunun temel sorunuysa alanında iş bulamamak veya asgari maaş düzeyinde çalışmalarının istenmesi.Gençlerimizin bir çoğu geleceğinden endişe duymakta.Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ortam ve güvensizlikte bunların temel nedenleri.Kimse yarını için bir hayal kuramıyor veya yarın çalışacağı bir iş yeri olacak mı bilemiyor.

Yeni Mezun Gençlerimiz Kariyerlerinde hemen yükselmek İstiyor:Şunu asla unutmayın çok iyi bir üniversite dahi bitirseniz kimse size üst düzey bir maaş veya üst düzey yönetici pozisyonunu hemen vermez elbette asgari maaş düzeyini kabul edin demiyorum ama daha bir iş bulamıyorsanız en azından tecrübe adına bir süre idare edin.Alanınızda biraz çalıştıktan sahada işinizle alakalı yeni bilgiler edindikten ve kendinizi geliştirdikten sonra inanin önünüze iş olanakları birer birer çıkacaktır.

Diploma için Okumayın:Bunu söylememde ki temel mantık ismini bile bilmediğimiz binlerce yeni bölüm olması.Eğer daha üniversiteye başlamamışsanız güzel bir kariyer kılavuzu edinmeli ve yol haritanızı ona göre yapmalısınız.Örneğin İşletme bölümünü temel alalım bu bölüm ülkemizde en çok mezun veren bölümdür.İş imkanı olan fakat iş yerlerinin genellikle tecrübeli eleman aradığı bir bölümdür.Maaş düzeyi asgari ücret düzeyindedir.

Çok zeki ve becerikliyim fakat bunlar farkedilmiyor:Bu benimde iş hayatıma başladığımdan beri yaşadığım en büyük problem.Yeni ve geliştirebilir projeleriniz olabilir fakat üstleriniz bu önerileri dikkate almayabilir.Bu durum sizi işten soğumaya düşünmemeye sadece işinizi yapıp yeni fikirler üretmemeye itebilir.

 

Peki yurt dışında bizi neler yaşayacağımızı ve şartlarımızın daha iyi olacağından emin miyiz?

Sizin için yurt dışında yaşamak istiyorsanız yaşayabileceğiniz temel problemleri sıraladım.

 1. Yabancı dil:Yaşamak istediğiniz ülkenin anadilini bilmelisiniz.İnsanlarla iletişim kurma konusunda aksi takdirde başarılı olamazsınız.
 2. Yaşınız:Belirli bir yaştan sonra yurt dışında yaşamayı bence düşünmemelisiniz.İlk önceliğiniz genç yaşlarda gitmek ve bir iş bulmak olsun 30 yaşından sonra yaşın verdiği birikimlerle gençliğinizde ki gibi hızlı kararlar alamayabilirsiniz.
 3.  Mesleğim şu iş bulabilir miyim?:Bu durum gideceğiniz ülkeye ve mesleğinize göre değişebilir.Örneğin bir aşçıysanız Avrupa ülkelerinde iş bulmanız olası.
 4. Hiç yurt dışına çıkmadım:Bu asıl sorunun kendisidir eğer bir ülkede çalışmak istiyorsanız öncelikle o ülkeye gidip kültürüne ve iş olanaklarına bakmalısınız ne kadar artısı ve eksisi var hesaplamalısınız.

Yukarıda belirttiğim maddeleri kafanızda iyi analiz etmelisiniz.Ülkemiz ve gideceğiniz ülke arasında karşılaştırma yapmalısınız.Unutmayın gideceğiniz yerde bir düzeniniz ve tanıdıklarınız olmayacak.Bir çevre kurmak her insana göre değişebilmektedir bazılarımız kolayca arkadaş edinebilsede çoğu insan ortama zor ayak uyduracaktır.

Yurt dışında yaşamayı istemek bakıldığında kolay olabilir fakat istediğimiz her şeyin zorlukları olduğunuda unutmayalım.

Kendi sınırlarımızı ve hedeflerimizi belirlemeden bir yola çıkmayalım.

Okumaya devam edin
Hoşunuza gidebilecek benzer içerikler...
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Daha Fazla Blog

 • Blog

  Türkiyede Teknoloji Lüks mü?

  Tarafından

  Yükselen dolar kuru ve vergilerle birlikte günümüzde  ülkemizde neredeyse teknolojik bir cihaz almak imkansız hale geldi....

 • Blog

  Her çocuk zekidir

  Tarafından

  Her ebeveyn çocuklarının başarılı olmasını elbette ister.Fakat çocuğunun kapasitesini ve yeteneklerini ne yazık ki tam anlamıyla...

 • Blog

  Koronavirüsün Topluma Etkileri

  Tarafından

  Yıllar önce bize ileride bir virüs çıkacak, sokağa çıkmak yasak olacak, alışveriş merkezleri ve tüm dükkanlar...

 • Blog

  Sosyal İkilem

  Tarafından

  Günümüzün en çok sorgulanan ifadesi sosyal ikilem. Peki sosyal ikilem nedir? Günümüzde hangi insana sorsanız ya...

En üste