Blog

Türkiyede Teknoloji Lüks mü?

Yayınlandı

Yükselen dolar kuru ve vergilerle birlikte günümüzde  ülkemizde neredeyse teknolojik bir cihaz almak imkansız hale geldi.

Peki biz Türk halkı için teknoloji ihtiyaç mı yoksa lüks mü?

Ülkemizdeki her bireyde neredeyse günümüz ihtiyaçlarını karşılamak adına akıllı cihazlar mevcut.

Aşağıda belirttiğim sebepleri gereksiz harcama olarak görebilir veya görmeyebilirsiniz.

Konuya şöyle bir açıklık getirmek istiyorum.

Örneğin:Sırf çevrenizde havalı görünmek için 20 bin türk lirasına bir telefon almaya gerek yok.İçinizden şöyle diyebilirsiniz:

“ben bu telefonla profesyonel fotoğraflar çekip satıyorum veya videolarımı paylaşıp para kazanıyorum.Elbette buna bende bir şey demiyorum bir cihaz size para kazandırıyorsa zaten o lüks değil ihtiyaçtır.

Yada size bir getiri sağlamıyorsa 50 bin türk lirasına bir bilgisayar alıp oyun oynamanın anlamı yok.Elbette bilgisayar oyunlarıyla para kazanıyor ve gelirinizi bundan sağlıyorsanız tabikide en iyisini hak ediyorsunuz.

Peki bu ihtiyaç olmasının nedeni nedir? İlk olarak ihtiyaç kelimesinin anlamıyla başlayalım.

İhtiyaç; insanın hayatını idame ettirebilmesi için muhtaç olduğu, maddi, manevi şeylerdir diye biliriz.

1-Akıllı Telefonların ihtiyaç dahilinde kullanımı:Akıllı telefonlarımızı ne kadar ihtiyaç halinde kullanıyoruz peki?

Sabah kalktığımızda ilk baktığımız olan akıllı telefonlar günümüzde yatağımıza kadar girdi neredeyse bu cihazlarla yatıyor bu cihazlarla kalkıyoruz.

İş başvurularımızı , yemek alışverişimizi , faturalarımızı ve önemli dosyalarımızı paylaşımını ve online derse katılımı bu cihazlar sayesinde ihtiyaç halinde karşılayabiliyoruz.

2-Bilgisayarın kullanımı ihtiyaç dahilinde kullanımı:Ders sunumları, slayt oluşturma, obje düzenleme, tasarım, kodlama ve sınırsız altyapı olanaklarıyla bilgisayar vazgeçmezlerden biri.Her işlemin kayıt altına alınması ve verilerin saklanıp yıllar sonra bile karşımıza tek bir tuşta çıkarması büyük avantaj. Tabi ki dediğim gibi ihtiyaç dahilinde.

Peki lüks olan kısmı nedir?

Lüks; giyim kuşamda, eşyada, harcamada, yaşam biçiminde kendini gösteren gereksiz, aşırı, gösterişli durum.

1-Akıllı Telefonların lüks dahilinde kullanımı:Sosyal medya platformlarında gereksiz harcanabilecek önemsiz içeriklerde saatlerce vakit geçirmek.Mobil oyunlar.

2-Bilgisayarın lüks dahilinde kullanımı:Saatlerce gereksiz bir biçimde getirisi olmayan oyunların keyif amacıyla oynanması ve ekipmanların da gösteriş için alınması.

Çevremde maalesef 2 belirttiğim cihazında doğru kullanımını beceren insan göremiyorum.

Kimi telefonu sadece araç olarak kullanıyor kimi ise elinden düşürmeden bir platforma girip yukarı aşağı kaydırarak yeni paylaşımlar gelmesini bekliyor ve elinden telefonunu alsanız ne yapacağını bilmiyor.

Aynı kullanım bilgisayar içinde geçerli bakarsanız 7-18 yaş arasında ki gençlerimiz bilgisayarı sadece oyun makinesi olarak görüyor.Oyun oynamaya karşı değilim fakat 1-2 saat gün içinde yeterli olacaktır.Bilgisayarın başından saatlerce kalkmadan yemeden içmeden kesilen bir kitle mevcut yalnızca buna karşıyım.Bu bilgisayar kullanımı değil bağımlılıktır hemde alkol ve sigaradan daha öte bir düzeyde.

Benim genel düşüncem ülkemizde teknolojinin lüks olduğu bu düşünceye çevrem ve gözlemlerimle karar vermiş bulunmaktayım.

Elbette bende ülkemizdeki cihaz fiyatlarından memnun değilim teknolojinin erişebilir ve uygun fiyatta olmasını isterim.

Ama gerçekler her zaman için acıdır.

Kısacası coğrafya kaderdir.

 

 

 

Yorum yapmak için tıklayın

Copyright © 2021 SosyopatH. Kendi Halinde Blog.

Exit mobile version